ŠKOLA vs. PAMĚŤ – WORKSHOPY NAVAZUJÍCÍ NA KONFERENCI (25. 9. - 17. 10. 2014)

20.září 2014, 21:44

PAMĚŤ vs. ŠKOLA – WORKSHOPY NAVAZUJÍCÍ NA KONFERENCI

V návaznosti na mezinárodní konferenci Škola versus paměť připravili studenti Ústavu českých dějin FF UK sérii workshopů,

v nichž by se nad paměťovými tématy měli sejít učitelé, historici a studenti. Pracovní dílny se zaměřují na média

(film, fotografie, prostor, internet), která ovlivňují podobu kolektivního vzpomínání.

Cílem workshopů je tvůrčí práce a konfrontace různých perspektiv.

Dílny jsou zdarma, zájemci se mohou přihlásit na webu konference: http://schoolxmemory.eu/doprovodny-program.html

 

Fotografie v didaktice dějepisu

čtvrtek 25. 9., FF UK Praha, 17:00 — 20:00

Současnou rodinu si bez fotoalba ani nelze představit. Kromě fotografií nás a našich blízkých všichni důvěrně známe také fotografie, které jednoznačně vyvolávají obrazy z naší kulturní paměti: Osvětim, pohřeb Jana Palacha, hroutící se Dvojčata 11. září 2001 a další. Jaké otázky můžeme fotografiím klást při výuce dějepisu? Jsou fotografie jen vhodnou ilustrací do učebnice, nebo se mohou stát i předmětem přemýšlení a tvůrčí práce studentů? Souvisí s tím nějak fenomén fotomontáže? V rámci semináře bude možnost diskutovat nad významy fotografie, předat a sdílet zkušenosti z praxe či pracovat s konkrétním materiálem.

Wikipedia

pátek 3. 10., FF UK Praha, 13:00 — 16:00

Přestože bývá Wikipedie jako zdroj informací ve výuce na středních školách buď ignorována, nebo rovnou odmítána, patří toto médium bezesporu k nejčastějším zdrojům informací středoškoláků a někdy i samotných učitelů. Cílem workshopu je nalézt řešení z této situace a nabídnout učitelům možnost, jak wikipedii začlenit do výuky a současně při tom upozornit na souvislost mezi médii a podobou zobrazované minulosti. Jde tedy o to právě z negativních stránek užívání wikipedie jako zdroje znalostí o minulosti vytěžit nové kompetence práce s médii.

Stopy paměti

sobota 4. 10., Ústí nad Labem, 10:00 — 19:00

Jaké podoby na sebe bere paměť ve veřejném prostoru? Komu patří vzpomínky, se kterými se potkáváme při každodenním pohybu městem a krajinou? Jak zasahuje škola do paměti místa? To jsou otázky, které tvoří východiska pro náplň workshopu. Pro uskutečnění tohoto setkání jsme vybrali Ústí nad Labem jako město, kde otázky o vztahu prostoru a paměti obzvláště rezonují (vzpomínání na německé obyvatele, excesy během tzv. divokého odsunu, spojení přírody a průmyslu, socialistická a současná výstavba ve městě, sociální otázky a konflikty apod.) Na workshop v terénu budou pozváni jak místní aktivisté, tak akademici, studenti, umělci a učitelé.

Filmový dokument

pátek 17. 10., FF UK Praha, 9:00 — 13:00

Dobře vybraný dokumentární film může učiteli nabídnout pomocnou ruku v rychlé, a přesto výstižné a kvalitní artikulaci historického problému. Avšak stejně jako se učíme „kriticky číst“, musíme se v naší době učit i „kriticky se dívat“. Proto jsme se workshop rozhodli věnovat dokumentárnímu filmu a možnostem jeho využití ve výuce. Cílem workshopu je seznámit se s co nejširší paletou dokumentární tvorby, české i zahraniční, jež je vhodná pro výuku historie, představit možnosti práce s dokumentárními filmy ve školní výuce a otevřít možná témata jejich kritického „čtení“ a interpretace.