Seminář Jazyková redakce „Online encyklopedie migrace“ (ABO700437)

6.března 2016, 01:00

OEM je plánovaná webová stránka, která bude sdružovat texty formulující postoj několika zainteresovaných vědeckých oborů k pojmům a dílčím tématům migračního diskurzu. Stránka je společným počinem více fakult UK (podrobnosti sdělím na semináři).

Náplní semináře bude úprava různorodých textů do takové podoby, aby naplnily potřeby společného formátu webové interaktivní publikace. Úkolem studentů bude provádět takové zásahy, které v co největší míře zachovají informační kvalitu jednotlivých textů, zároveň je však zejména stylisticky (ovšem i pravopisně) unifikují. Na vstupu se přitom bude jednat o texty více žánrů – komentáře, encyklopedická hesla, ad.

Seminář bude výsostně prakticky, rád bych se ale v jeho rámci pozastavil u otázek transformace textů, jejich žánru či stylu ve vztahu k významu nebo u makrostruktury a mikrostruktury slovníkového / encyklopedického hesla.

Seminář se bude konat nejdříve od druhé poloviny března, čekám nyní, až mi autoři projektu dodají materiál.

Seminář bude probíhat v pondělí od 9:10 v místnosti 409 v hlavní budově FF UK, většina práce však bude probíhat doma – proto je seminář blokový. Podmínkou úspěšné atestace bude aktivní účast.

Michal Hořejší

ÚJČ AV ČR v. v. i.