Filmová promítání příští týden (1. 2. - 7. 2. 2016)

31.ledna 2016, 02:42

Pražský religionistický spolek vás zve na promítání filmu Matka joanna od aniołów

Režie Jerzy Kawalerowicz, Polsko, 1961 (105 min.)

Psychologicko‐teologické drama volně inspirované skutečnými událostmi ve francouzském Loudunu roku 1634. Otec Suryn je vyslán jako exorcista do kláštera, v němž došlo k hromadnému posednutí všech jeptišek zlými duchy. Jeho předchůdce neuspěl a byl upálen. Bude otec Suryn úspěšnější?

Těžištěm filmu je intenzivní vztah mezi otcem Surynem a hlavní posedlou jeptiškou, představenou kláštera matkou Johannou. Zatímco ostatní povolaní kněží vypuzují ďábla silou, Suryn se snaží proniknout hlouběji do duše posedlé Johanny a současně s tím se vydává na nebezpečnou cestu vlastní sebereflexe. K nejsilnějším momentům filmu patří Surynova konzultace s místním rabínem, který tajuplným způsobem vystupuje jako jeho duchovní dvojník (hraje ho týž herec).

Na rozdíl od komerčně slavných anglosaských exorcistických filmů ze 70. let se Kawalerowicz vyhýbá prvoplánovému naturalismu a téma zpracovává v uměleckém duchu. Scény kolektivní posedlosti se podobají spíše modernímu baletu, samozřejmostí je brilantní práce s kamerou a světlem. Svou atmosférou film připomíná Bergmanovu Sedmou pečeť.

Předfilm: ZKUŠENOST EXORCISTY, režie Jan Rendl, Česká republika, 2011 (17 min.) Film je monologem P. Vojtěcha Kodeta, líčícího svoji zkušenost s dušemi uchvácenými zlou mocí.

Film uvede jeho režisér Jan Rendl.

Promítání filmů bude probíhat v pondělí 1. února 2016 na hlavní budově FF UK (nám. Jana Palacha 2, Praha) v místonosti číslo 131  - Velká aula od 18:30 hodin.

Eva Marková ve spolupráci se Studentskou radou FF UK vás zve na promítání filmu Proces

Proces - film Orsona Wellese na motivy románu Franze Kafky.

Hrají: Anthony Perkins, Jeanne Moreau, Romy Schneider.

Josef K. je jednoho rána bezdůvodně zatčen. Během probíhajícího procesu mu nikdo nevysvětlí, proč je vlastně souzen. Pomoci se mu nedostane ani od vlastního právníka. Je to jako špatný sen, ze kterého se nelze probudit....

"Je to nejlepší film, který jsem kdy natočil," říká Orson Welles.

Délka: 114 minut.

Film bude promítán v angličtině.

Vstupné zdarma, stejně tak čaj a káva.

Film se bude promítat v úterý 2. února 2016 na hlavní budově FF UK (nám. Jana Palacha 2, Praha) v místnosti číslo 2 (Studentská rada FF UK) od 19:00 hodin.