Nové vydání literárního časopisu PLAV

26.října 2014, 00:33

Frankovy děti

Zářijové číslo Plavu je věnováno španělské exulantské literatuře reflektující léta občanské války a frankistické diktatury. Výbor kombinuje pohled katalánsky a španělsky píšících spisovatelů, příspěvky jsou proto řazeny nejen chronologicky podle událostí, jež popisují, ale také s ohledem na jazyk, z něhož byly přeloženy.

Vzhledem k závažnosti a komplikovanosti tématu nebylo možné v čísle vynechat osvětlení historických, společenských a kulturních souvislostí. Potřebné informace poskytuje rozhovor s Àlexem Martínem Escribàem a Linou Rodríguezovou Cachovou, profesory Univerzity v Salamance a potomky exulantů, a navazující esej předního českého odborníka na dějiny &Scaron ;panělska a Latinské Ameriky Josefa Opatrného.

První literární blok tvoří převody španělsky psaných děl, které se vztahují k období občanské války; největší prostor zde dostal Antonio Machado, ikonická postava španělského písemnictví, od nějž otiskujeme protiválečné projevy, novinové články i proslulou báseň V Granadě stal se zločin, reagující na tragickou smrt Federika Garcíi Lorky. Následující oddíl zahrnuje ukázky z románů významných katalánských autorůAugustího BartryMercè Rodoredové a Joana Salese a také povídku Pera Calderse; každý ze zastoupených literátů předsta vuje odlišný literární proud, dané perspektivy shrnuje esej Àlexe Martína Escribàa. Poslední část čísla odráží vývoj v období, kdy byl frankistický režim již pevně nastolen a v Evropě vypukla druhá světová válka; sem byly zařazeny dopisy Luise Cernudy z britského exilu a básně Rafaela Albertiho a Manuela Altolaguirre, kteří po porážce republiky uprchli do Francie a posléze do Latinské Ameriky.

Vzhledem k tomu, že téma v čísle zachycené se dodnes promítá do dění ve Španělsku, doufáme, že náš výbor napomůže nejen k lepšímu pochopení samotné exulantské literatury, ale také k celistvějšímu porozumění španělské společnosti, problémů, které ji rozdělují, a příčin, jež mohou v dohledné době vést k odtržení Katalánska.

Vít Pokorný

PLAV – měsíčník pro světovou literaturu
2014/8, ročník X.
Cena 69 Kč