Přednáška: Vladimír Just: Satira v ČSR v době mezi dvěma světovými válkami (23. 10. 2018)

20.října 2018, 16:33

Přednáška s dobovými nahrávkami i živou hudbou bude zarámována situací demokracie (a jejího smíchu) nejen mezi dvěma válkami, ale i mezi dvěma totalitami. Ve smíchové reflexi 1. světové války se česká satira hned na počátku dostává do evropského i světového kontextu. S velkým předstihem se - už ve 20. letech rudé totalitě vysmívá méně známá písňová satira Karla Hašlera, jenž se stal obětí totality hnědé. Právě na její nebezpečí od počátku třicátých let upozorňuje satira V+W, i když i ona dočasně podlehne opačné "levicové" tendenci.

Večer je součástí festivalu 100 roků satiry, který pořádá Sametové posvícení a Filozofická fakulta Univerzity Karlovy. Partnery projektu jsou Český rozhlas Vltava a Fakulta humanitních studií UK Praha

Přednáška se koná v úterý 23. října od 19:00 v prostorách Kampusu Hybernská (Hybernská 4, Praha 1).

Více informací viz https://www.facebook.com/events/564206507343396/.