Přednáška: Starvation, Rationing, and Black Markets in the USSR During WWII (15. 5. 2018)

12.května 2018, 10:01

Spolek studentů historie si Vás dovoluje pozvat na přednášku Wendy Goldman na téma “Starvation, Rationing, and Black Markets in the Soviet Union During World War II” (Hladovění, přídělový systém a černé trhy v Sovětském svazu během druhé světové války).

Jak Sověti přežili válku? Po nacistické invazi sovětský stát rychle zavedl hierarchický přídělový systém, aby zajistil pro obyvatelstvo jídlo. Ale ztráta okupovaných teritorií i tak způsobila vážné nedostatky. Během roku 1942 lidé začínali hladovět. I průmysloví dělníci, kteří dostávali největší příděly, žili na jedné misce zelné polévky denně. Nedostatek jídla podnítil růst černého trhu a krádeže od drobných krádeží po velké zpronevěry. Někteří úředníci odváděli jídlo dělníkům, aby vytvořili nové hierarchie pro vlastní prospěch. Jiní přerozdělovali jídlo, aby pomohli skupinám s horšími příděly jako byly osiřelé děti a bílé límečky. Přídělový systém, který se nakonec ukázal jako úspěšný, byl vytvořen státem a v praxi přetvořen v neustálý boj o jídlo.
Wendy Goldman je profesorkou na univerzitě Carnegieho-Mellonových. Zabývá se dějinami Sovětského svazu, konkrétně Velkým terorem, rolí žen v industrializačním procesu 30. let a související reformou maskulinity a zásobováním během druhé světové války. Do češtiny byla přeložena její kniha Vytváření nepřítele: Udávání a zastrašování ve stalinském Rusku.

Přednáška bude proslovena v angličtině. Konat se bude v úterý 15. května od 19:15 v místnosti č. 104 na Hlavní budově Filozofická fakulta Univerzity Karlovy.

Více informací viz https://www.facebook.com/events/768110833395383/.