Výstava: Univerzita a republika: 100 let – 100 předmětů (10. 5. 2018)

4.května 2018, 13:12

Univerzita Karlova připravila unikátní výstavu k výročí založení Československa. Představuje na ní sto exponátů a sto s nimi spojených příběhů – za každý rok existence republiky jeden. Vůbec poprvé veřejnost uvidí obě Nobelovy ceny udělené absolventům pražských univerzit či aktovku Jana Palacha. Výstava s názvem „Univerzita a republika: 100 let – 100 předmětů – 100 příběhů“ se otevře 10. května 2018 v Křížové chodbě pražského Karolina.

„Studenti a profesoři Univerzity Karlovy významně ovlivňovali české dějiny. Zakladatelem státu byl profesor Tomáš Garrigue Masaryk, řada jeho kolegů se stala ministry či přijala roli expertů. Studenti významně zasáhli do dějin během majálesů, pražského jara i roku 1989. Univerzita a republika, to je svým způsobem osudové spojení,“ vysvětluje prorektor Univerzity Karlovy profesor Jan Royt.

Dokládat to bude už první exponát, jímž je právě busta profesora a prezidenta Masaryka. „Hned k dalšímu roku 1919 jsme vybrali mapu, kterou geograf Viktor Dvorský připravil jako podklad pro jednání politiků ve Versailles. Profesor Dvorský vlastně vymyslel hranice Československa,“ vysvětluje kurátor výstavy Jakub Jareš.

Zcela ojedinělým exponátem bude aktovka, v níž si Jan Palach v lednu 1969 přinesl na Václavské náměstí svůj dopis podepsaný jako Pochodeň č. 1. „Velkou radost máme také z Nobelovy ceny pro manžele Coriovy, kterou se nám podařilo získat z USA. Jsou to absolventi pražské německé univerzity, kteří v roce 1947 obdrželi cenu za lékařství,“ dodává Jakub Jareš. Druhou univerzitní Nobelovu cenu získal v roce 1959 Jaroslav Heyrovský.

Na výstavě se objeví také „všednodenní“ exponáty jako například školní počítač československé výroby TEMS z roku 1981, uniforma z vojenské katedry (1983), nádoba na výrobu piva z hrobky vezíra Ptahšepsese (1958) či první československá antikoncepční pilulka (1965). Výstava se dotkne i současných politických témat jako jsou spory o jmenování profesorů prezidentem či Týden neklidu v roce 2012.

Vstup na výstavu je zdarma. Na její přípravě se podíleli také studenti FF UK v rámci „výstavního semináře“.

Otevřeno denně 10–18 hod. Vstup zdarma.

Více informací viz https://www.ff.cuni.cz/udalost/univerzita-republika-100-100-predmetu-100-pribehu-vystava/.