Výstava: Tajemství stepi (10. 2. 2018)

2.února 2018, 12:02

V Uzbekistánu již patnáct let působí archeologická expedice pod vedením Ladislava Stanča. Podílela se na ní řada archeologů i studentů archeologie, především z Univerzity Karlovy. Výstava prostřednictvím fotografií a posterů představí výsledky práce tohoto mezinárodního týmu.
Hlavním předmětem zkoumání expedice je vývoj lidského osídlení od rané doby železné, v místním prostředí nazývané kultura Jáz I, až do pozdní antiky, s přesahy do doby bronzové i středověku. V rámci výstavy představíme pozoruhodnou interpretaci výsledků bádání na lokalitě Burgut Kurgan, která by mohla mít souvislost s počátky zoroastrisjkého náboženství.
Expedice se zabývá také prospekční činností v oázách v jižním Uzbekistánu, skalním uměním, které je v oblasti jižního Uzbekistánu dosud málo poznané, a mapováním kurganů – kamenných mohyl, které sloužily pradávným asijským kulturám k pohřbívání.
Kromě archeologických úspěchů výstava přiblíží každodenní život v této středoasijské zemi a umožní náhled do tamních kulturních zvyklostí.
Těšíme se na vaši návštěvu!

Výstava probíhá od 10. února do 1. dubna v Regionálním muzeu v Jílovém u Prahy (Masarykovo náměstí 16, 254 01, Jílové u Prahy).

Více informací viz https://www.facebook.com/events/525018317882339/?notif_t=event_calendar_create&notif_id=1516264667885307.