Soubor Přednášek Martina Henzelmanna (Slavistický institut, Technická univerzita v Drážďanech) (17. - 18. 2. 2016)

14.února 2016, 00:49
Ústav českého jazyka a teorie komunikace FF UK vás zve na soubor přednášek Martina Henzelmanna.

Soubor přednášek se bude vždy konat na hlavní budově FF UK (nám. Jana Palacha 2, Praha) v místnosti číslo 18.

Soubor přednášek:

17. února 2016 od 16:00 hod. "Slovotvorba v češtině"
Anotace: Hlavním předmětem nauky o tvoření slov je analýza procesů, pomocí kterých se tvoří nová slova. Zjišťujeme při tom jak základní části slov, tak i jiné části, tvořící nové lexikální formy. Přednáška poskytuje přehled důležitých tendencí v rámcích slovotvorby a jejich výzkum na příkladě češtiny.

17. února 2016 od 18:00 hod. "Morfologie současné ruštiny (přednáška v ruském jazyce)"

18. února 2016 od 16:00 hod. "Slovanské mikrojazyky"
Anotace: Slovanské mikrojazyky jsou poměrně malé jazykové nebo nářeční formy, které mají vlastní písemné památky. Vývoj těchto jazyků či nářečních variant je někdy velmi dynamickým procesem. V přednášce budou představeny slovanské mikrojazyky a poukázáno na dynamiku jejich vývoje.

18. února 2016 od 18:00 hod. "Jazykový a kulturní vývoj Bunjevců v Srbsku"
Anotace: Ve slavistickém bádání o mikrojazycích nezaujímá dosud bunjevština pevné místo. Bunjevci mluví novoštokavským nářečím, které má i písemnou tradici, ale dosud není standardizováno. Po roce 1990 o to byly učiněny pokusy, ale přesto se i dnes klade často otázka po jazykovém statusu této variety.

Více na: